Genealogija

Mūsų genealoginiai tyrimai

Genealogija – tai artimųjų, dažniausiai savo protėvių, pažinimas. Daugelis iš mūsų pažįsta savo tėvus, senelius ir kai kuriuos prosenelius. Tačiau iš kur jie iš tikrųjų atsiranda ir kokią reikšmę žmogui gali turėti protėviai?

Mes galime jums padėti atlikti šį darbą, nesvarbu, ar norite didžiąją dalį jo atlikti patys, ar mes jūsų vardu sukursime jūsų šeimos medį. Jei pageidaujate, galime sukurti ir vieno iš jūsų protėvių palikuonių diagramą. Per pastaruosius 200 metų imigracija į Norvegiją gerokai išaugo. Tačiau migracija visada vyko tiek į Norvegiją, tiek iš jos. Daugelis iš mūsų yra kilę iš mažumų arba užsieniečių. Savo darbe didžiausią dėmesį skiriame norvegų mažumoms. Samiai jau buvo, kai Norvegija buvo įsteigta kaip valstybė, iki pat Rytų Norvegijos. Kvenai arba suomiai pirmą kartą į Norvegiją atkeliavo XVI a. Žydai iš Baltijos šalių į Skandinaviją keliavo nuo XIX amžiaus vidurio ir šiandien yra daugumos Norvegijos žydų ir jų palikuonių protėviai. Todėl protėvių šaknų paieška yra įdomi!

Žydų genealogija

Žydai, kaip ir kvenai, dėl prasto derliaus ir Rusijos valdžios priespaudos emigravo į Norvegiją iš Rusijos. Nors dauguma žydų migrantų pasirinko vykti į JAV, Pietų Afriką, Pietų Ameriką ir Australiją, keli šimtai žydų į Norvegiją atvyko iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) – litvakų-žydų kalbos ir kultūros srities, kuri apėmė pietinę Latviją, Lietuvą, Baltarusiją, šiaurinę Lenkiją ir dalį šiaurės Ukrainos. Kai kurie iš jų Norvegijoje pasiliko tik trumpam, kol išvyko į Ameriką arba grįžo į savo kilmės šalį atsivežti sutuoktinių. Į Norvegiją atvykę žydai ėmė steigti drabužių parduotuves žvejų kaimuose ir miesteliuose. Nepaisant to, kad imigravusių žmonių skaičius nebuvo didelis, Norvegijos žydai išgarsėjo mokslo, sveikatos apsaugos, sporto ir verslo srityse. Deja, trečdalį Norvegijos žydų Antrojo pasaulinio karo metais Norvegijos policija suėmė ir vokiečiai nužudė Aušvice. Šiandien dauguma Norvegijos žydų turi šaknis iš LDK. Mūsų duomenų bazėje yra daugumos į Norvegiją atvykusių žydų litvakų vardai, taip pat informacija apie daugelį migrantų protėvių ir palikuonių. Mes taip pat dokumentavome prisiminimus iš štetlų (žydų bendruomenių), kuriuos paliko Norvegijos litvakai žydai.

Samių genealogija

Samiai – tai Skandinavijos gyventojai, turintys savo unikalią kultūrą, kalbantys samių kalba, priklausančia finougrų kalbų šeimai. Samių kalbos terminas Samių žemė, Sápmi gali būti susijęs su suomišku žodžiu Suomija, Suomi, taip pat su protobaltų žodžiu źemē, su lietuvišku žodžiu žemė ir latvišku zeme, reiškiančiu žemę. Samiai gyveno didelėje Norvegijos teritorijoje – nuo Finnmarko šiaurėje ir iki pat Engerdal, į pietus nuo Femundeno. Norvegai ir samiai dažnai kartu kurdavo šeimas. Todėl šiandieniniai gyventojai, kurių protėviai yra iš samių vietovių, gali turėti samių protėvius. Samiai buvo klajoklių tauta, istoriškai judėjusi per kraštą. Tai matome iš to, kad samių kalba tęsiasi per kelias valstybes. Šiaurės samių kalba buvo kalbama Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje ir Rusijoje. Jei norite būti įrašytas į Samių parlamento rinkėjų sąrašą, gali būti naudinga turėti dokumentus, patvirtinančius, ar tikrai turite samių protėvius, ar ne. Ieškodami surašymų ir bažnyčių metrikų knygose, galime nustatyti, kokia pagrindine kalba gyventojai kalbėjo kasdien. Tada tiriame asmens gyvenamąją vietą, profesiją, migraciją ir kitą turimą informaciją kiek įmanoma seniau.

Kvenų arba Norvegijos suomių genealogija

Terminas „kvener“ dažnai vartojamas ankstyvajai suomių imigracijai į Tromsą ir vakarų Finnmarką, o vėlesnės suomių imigracijos į Rytų Finmarką palikuonys paprastai vadinami „Norvegijos suomiais“. Dauguma imigrantų buvo vidutines pajamas gaunantys ūkininkai ir miškininkai, ieškantys geresnio gyvenimo dėl prasto derliaus ir represinės Rusijos valdžios. Kvenai ir Norvegijos suomiai tradiciškai kalbėjo senovine suomių kalba ir turėjo bendrą kultūrinį pagrindą, išpažino tą pačią religiją kaip ir vietiniai etniniai norvegai. Kvenai dažnai kurdavo šeimas su norvegais ir samiais. Jei turite šešių kartų protėvius, gyvenančius Tromso ar Finnmarke, galite turėti tiek kvenų, tiek norvegijos suomių, samių, pietų norvegų ir užsienio protėvių. Atliekame paieškas suomiškuose ir kituose aktualiuose archyvuose. Mes patys turime ne tik samių ir kvenų šaknų, bet ir kitų tautų.